Gondolatpaletta

Ahol fészkelünk 2. rész

Ahol fészkelünk 2. rész

Hova képzelünk el egy oktatóközpontot? Talán egy régi bérházba, egy családi házba, vagy egy modern irodaházba? Mit szólnánk egy ipari parkhoz? Központunk helyét - ahol az eszperantó nyelv oktatása zajlik - egy ilyen területen leltük meg, amit ma úgy ismernek Fehér úti ipari park, vagy a volt Finommechanikai Vállalat (FVM) ipartelepe.

 

Az Örs vezér tere közvetlen közelében levő kb. 15 hektár nagyságú terület a privatizáció után több tulajdonos osztatlan közös tulajdonába került. Napjainkban az FMV Szolgáltató Kft végzi a közös területek gondozását, a közmű infrastruktúra üzemeltetését és a tulajdonosok kiszolgálását, továbbá folyamatosan gondozza a telepen levő épületeket. A területen számos szolgáltatás elérhető: az autójavító műhelytől kezdve, a minőségi csokoládéforgalmazás, fogtechnikai szolgáltatás, irattározás, könyvelés, könyvkötészet mellett, a Kalóz Barlang nevű szabadulós játékon át a zászlókészítésig. Oktatóközpontunkkal kiegészülve a nyelvi képzés, oktatás is képviselteti magát. Felsorolásunk azonban még folytatódhatna tovább, hiszen további szolgáltatók, gyártók, cégek és társaságok képviseltetik magukat.

 


No de mi volt itt régen? Az 1951-1955. évek iparfejlesztési előírásai – összhangban a honvédelmi technikai fejlesztéssel – meghatározták a nehéz-híradástechnikai berendezések hazai gyártóbázisának létrehozását. A fejlesztés a GAMMA Finommechanikai és Optikai Művek Nemzeti Vállalat budapesti telephelyén, a Haditechnikai Intézet irányításával indult be. (…) A gyors ütemben folyó Fehér úti építkezés 1951-től lehetővé tette az egyes részlegek átköltözését. A GAMMA telephelyéről 1952. I. félévében az utolsó részleg is átköltözött a Fehér úti telephelyre. A 6055 számú vállalat a Középgépipari Miniszter H. 15;65/1952. határozata értelmében 1952. június 1-jétől a FINOMMECHANIKAI VÁLLALAT elnevezést viseli.


Vajon mik készültek az akkori telepen? Az 50-es években a radarfejlesztések során egy légvédelmi tűzvezető és egy felderítő lokátor, P-5 (Duna) lokátorállomás. Mivel az FMV is kettős profilú cég volt, 1955-től megkezdődött az orsós magnók gyártása: Erkel magnó, Bartók készülék. Majd a 60-as évek elejétől következett az átviteltechnikai berendezések fejlesztése, gyártása. A Finommechanikai Vállalat a Távközlési Kutató Intézet (TKI) támogatásával először 4 GHz-en működő 600 csatornás átviteli útként és tv-közvetítő csatornaként használható rendszert dolgozott ki. A színes televíziós adások megindulása újabb műszaki követelményeket támasztott. Majd megindult a mikrohullámú berendezések csőtápvonalainak és parabola antennáinak gyártása, amely újabb telephelyek létesítését is életre hívta. Az FMV-nek villamosautomatika profilja is volt. 1977-ben megépült a taliándörögdi Űrtávközlési Földi Állomás, ahol az FMV fővállalkozóként irányítja az állomás hiradástechnikai berendezéseinek technológiai szerelését. Ebben az időben Magyarország a külföldi piacokon is versenyképes elektronikai hadviselési eszközöket gyártott.

 


Mindezek ellenére 1988-ban a hadiipari termékeinknek csupán ötöde volt korszerű. A rendszerváltást követően a hadiipari tevékenységgel foglalkozó vállalatoknak tetemes államkölcsön és bankhitel törlesztésére volt kötelezettsége, amelyet 1990-től a honvédségi megrendelések hiányában gyakorlatilag nem tudtak teljesíteni. A honvédség 1990-ben közölte, hogy a berendezéseket nem tudja átvenni. Az ipari minisztérium pedig nem járult hozzá az értékesítéshez. Így a Finommechanikai Vállalat futott a pénze után, miközben az állam visszakövetelte a korábban adott kölcsönt. Ehhez hasonló módon bukott el a Mechanikai Laboratórium, a BHG, a Híradótechnikai Vállalat, a Magyar Optikai Művek, a telefongyár és még seregnyi más, több évtizedes múltra visszatekintő üzem.

A terület történelme sikerekről és hányattatott időszakokról is mesél, ám a telep ma is fennáll és a mai igényekhez igazodva virágzik. Sokak képzeletében az ipartelep hallatán zajos gépek, berendezések, kisebb-nagyobb fémszerkezetek, eszközök élnek, ám ezen a területen a nyüzsgő élet mellett a nyugalom dominál. Parkja fákkal teli, bokrok, növények, sziklakertek szegélyezik az utakat. Madarak fészkelnek a fákon, a kis kertitóban is zajlik a vízi élet. Mindeközben a területet folyamatos szellő fújja át, friss és tiszta pusztai levegőt hozva a városi környezetbe.

Otthonosság, nyugalom és harmónia… Ezek a szavak folyton-folyvást visszaköszönnek tanítványainktól és vendégeinktől. Úgy érezzük jó helyet találtunk, szeretünk itt lenni, szeretünk itt tanítani, tisztelve a múltat, megbecsülve a jelent és kíváncsian várva a jövőt.

Forgács Mónika, Budapest, 2019. január 19.

Forrás:
FMV Szolgáltató Kft weboldala 
Lazarbibi blogja » A Finommechanikai Vállalat története c. írás nyomán több szakmai, műszaki gondolat eredetben felhasználva.

 

Fő kép: Kőbánya.hu weboldal
Kép a szövegben 1: FMV Szolgáltató Kft weboldala
Kép a szövegben 2: Lazarbibi blogja weboldal